Jump to content
GIGN Forum

Izskaidrojiet Lūdzu


RaWrRr
 Share

Recommended Posts

Hey'a

Uz zemes brīvās krišanas pāatrinājums ir 9.8m/s^2, un ar kādu spēku tas krit aprēģina ar formulu F = m *g, bet kā lai es atrodu sakarību starp ķermeņa krišanas spēku un laiku?

Nu pieņemsim,ka ķermeņa masa ir 2kg (un noapaļosim BKP uz 10m/s^2), tad 10 * 2 = 20N liels spēks, ar kādu ķermenis krīt, bet kā lai es dabuju laika periodu, ar kuru ķermenis nokrīt 1m?

Vobšem, man te ir tāds uzdevums, ķermenis krīt no 240m augstuma, un jāsadala tas augstums 4 posmos tā, lai katru no tiemķermenis veiktu vienādi ilgā laikā

Link to comment
Share on other sites

doh, ķermeņa masai nav nekāds sakars ar to, cik ātri ķermenis krīt. tu tak pats jau rakstīji, ka brīvās krišanas paātrinājums ir 9.81m/s2, tad to arī izmanto... es ceru, ka tu zini, kas ir paātrinājums un kā aprēķināt laiku, cik ilgi viens metrs ir jākrīt, ja tev ir zināms, ka sākuma ātrums ir 0 un ir dots paātrinājums 9.81m/s2 :slap:

Link to comment
Share on other sites

Maybe vari skaidri un gaiši uzraksīt uzdevumu un dotos lielumus? Tu tur esi sarakstījis savas domas,k a lāgam nevar neko saprast ^_^

Vobšem, man te ir tāds uzdevums, ķermenis krīt no 240m augstuma, un jāsadala tas augstums 4 posmos tā, lai katru no tiemķermenis veiktu vienādi ilgā laikā

citi lielumi nav doti.

Link to comment
Share on other sites

Tev, man liekas, ir jāmeklē vēl kkādas formulas un tad jāsaskata līdzības... nav man vecās, noputējušās klades pa rokai un viss ir kaut kā ierūsējis...

Teorētiski, sākuma krišanas spēkam vajadzētu būt 2352N, tas ir ņemot vērā, ka ķermeņa masa ir 1kg (ja nav dots, tad standartā ir 1kg), visus 240metrus ķermenis nokrīt 6,93 sekundēs... Man tāda aizdoma, ka kkur jāatrod formulu, kurai ir tieša saistība ar spēku F, laiku t un augstumu un jāveic kkādas aizvietošanas un formulu transformācijas... Varbūt arī es kļūdos.

Gan jau atskries Beefs un uzrakstīs tev memuāru, viņam gaišāka galva nekā man ^_^

Ā, aizmirsu piebilst to, ka ņemot kopējo krišanas laiku 6,93 sekundes, tas vnk ir jāsadala ar 4, sanāk ka katru posmu ir jākrīt 1,7325sekundes... Cik noprotu tad tev augstums ir jāsadala metros... Te nu jāņem priekšā kādu formulu, ar kuru var izteikt augstumu, ja ir dots laiks un sākuma krišanas spēks 2352N, un tad laikam pa posmiem sanāks rēķināt...

Edited by Nightmares^^
Link to comment
Share on other sites

Teorētiski, sākuma krišanas spēkam vajadzētu būt 2352N, tas ir ņemot vērā, ka ķermeņa masa ir 1kg (ja nav dots, tad standartā ir 1kg), visus 240metrus ķermenis nokrīt 6,93 sekundēs... Man tāda aizdoma, ka kkur jāatrod formulu, kurai ir tieša saistība ar spēku F, laiku t un augstumu un jāveic kkādas aizvietošanas un formulu transformācijas... Varbūt arī es kļūdos.

Gan jau atskries Beefs un uzrakstīs tev memuāru, viņam gaišāka galva nekā man ^_^

Ā, aizmirsu piebilst to, ka ņemot kopējo krišanas laiku 6,93 sekundes, tas vnk ir jāsadala ar 4, sanāk ka katru posmu ir jākrīt 1,7325sekundes... Cik noprotu tad tev augstums ir jāsadala metros... Te nu jāņem priekšā kādu formulu, ar kuru var izteikt augstumu, ja ir dots laiks un sākuma krišanas spēks 2352N, un tad laikam pa posmiem sanāks rēķināt...

tnx, meklēšu vien tālāk formulu, risinājum man īpaši neder bez pierādījumiem :)

Close

Link to comment
Share on other sites

O! :)

Es tev palīdzēšu!

Ķermeņa krišanas spēks ir ķermeņa kinētiskā enerģija (E = mv^2/2). Svars tāpēc, ka, jo smagāks ķermenis, jo lielāka enerģija. Ātrums kvadrātā tāpēc, ka tā vienkārši ir! Un dalīts ar divi!

Ja ķermenis krīt x sekundes un neņem vērā gaisa pretesību, tad ar katru sekundi krišanas ātrums ir palielinājies par G. Varam arī teikt, ka tāda ķermeņa krišanas ātrums atkarībā no krišanas sākuma laika ir v = t * G. Loģiski? Loģiski!

Tagad ir sarežģītāki uzdevumi, kur tev krišanas laiks nav zināms, bet ir jāaprēķina. Piemēram, kāds būs ķermeņa krišanas ātrums/enerģija, kad tas saskaras ar zemi, ja tas tiek nomests no 20m augstuma.

Ir ļoti daudzi veidi, kā šito izrēķināt, bet iesim pa jau iestaigātu taku! Kā jau zinām, tad krītot ķermeņa potenciālā enerģija pārvēršas kinētiskajā! Varam teikt, ka 20m augstumā ķermeņa potenciālā enerģija bija E = mgh (formula no fizikas stundas). Kad ķermenis ir pie zemes, tad visa šī enerģija ir pārvērtusies kinētiskajā E = mv^2/2.

Tātad?

mgh = mv^2/2

m noīsinās!

gh = v^2/2

2gh = v^2

v = sakne(2gh)

Zinot beigu ātrumu, varam izrēķināt arī krišanas laiku! Vai ne? :)

Bet var rēķināt arī no otra gala! :)

ceļš = integrālis 0 -> laiks (g*dt)

:)

Beefs

Link to comment
Share on other sites

Maxium veolcity~!! hahaha tu no datorspeles esi izkapis? :D

Ka tu doma, kas nosaka maksimalo atrumu? Vai tas ir gaismas atrums, vai energjija, kada piemit kjermenim? Protams, uz zemes ta ir gaisa pretestiba!. Tada gadijuma mums formula butu jauzlabo! Mes rekjinajam pienjemot, ka neatkarigi no atruma uz kjermeni vienmer iedarbojas vienads speks (G). Ka zinam, tad gaisa pretestibai ir arkartigi sarezhgjita formula (nemaz nenjemot vera skanjas barjeru), bet pietuvinati varettu sakuma teikt, ka gaisa pretestiba PG = v^2. Sakumam deres. Tad mums ir vienkarshi jaatrisina vienadojums G = PG, lai uzzinatu , kads bus maksimalais krishanas atrums! Tiesa, lai shada sistema atrisinatu krishanas atrumu atkariba no laika - laikam jau bez integraljiem vairak neiztikt!

BEefs

Link to comment
Share on other sites

nu ja. bet vai viņi nosakot to maksimālo ātrumu ar iereiķina ķermeņa airodinamiskās īpašības? kas krīt? 1kg smaga lode? dēlis? paklājs? visiem atšķirsies rezultāti.

līdzarto tas atrisinājums ir "nosacīts".

Edited by rusty
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...