Jump to content
GIGN Forum

Tu Neesi Latvietis, Ja Neproti Lietot Latviešu Valodu!


0xDEAD BEEF
 Share

Recommended Posts

Neciešami, bet nereti neprotu pareizi uzrakstīt teikumu latviešu valodā! Protams, es neceru, ka šis topiks kļūs par gramatikas paraugstundu (tomēr tas būtu perfekti, ja Jūs ieliktu pārīs āķīgos piemērus), tomēr ceru, ka atbildēsiet uz šiem jautājumiem (vismaz uz šiem):

* kad lietot "pa" un kad "par"

* kad pirms "ka" ir jāliek komats un kad nav (un vai šajā rindā komati ir pareizi salikti, un - vai komats rakstas ar diviem "m" vai vienu un vai es tiko neiebraucu auzās ar komatiem)

Paldies jau iepriekš (ar s galā vai bez?)!

Beefs

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"par" pārsvarā izmanto salīdzinot kaut ko "par 10 latiem dārgāks", kā arī kā ( laikam ) artikulu vai prievārdu ( visus tos nosaukumus es tā pat vairs neatcerēšos ) "par cik es neko nezinu..."

"pa" - nu hz kā lai paskaidro. Virzienus norādot "pa labi, pa kreisi, pa ceļam u.t.t"

Es pat nezinu kad "ka" nav jāliek komatos... Tad, kad tas ir teikuma sākumā noteikti nē, bet teikuma vidū tas tiek atdalīts ar komatu. Saikli "kā" neatdala ar komatiem, ja tas ir izmantots salīdzinājumos "seksīgs kā bīfs"

Komats rakstās ar vienu "m" un "iepriekš" arī rakstās kā iepriekš tā pat kā skaļš, dumjš, vējš, zaļš u.t.t Vārds vienkāršs rakstās ar galotni "-šs"

Šito ir viegli pašam pārbaudīt, vienkārši pārveidojot galotni ( skaļi, dumji, vēji, zaļi, vienkārši ) Ja izskaņā ir šis burts "š", tad arī nenoteiksmē būs galotne "-šs"

Izceltajā rindā tev ir vienkāršs paplašināts teikums, kurā komatus nav jāliek.

Cerams, ka palīdzēju.

Edit:

Man vēl arvien ir labi kontakti ar manu pamatskolas latviešu valodas skolotāju. Viņa ir viena no CE uzdevumu sastādītājiem. Ja nu ir tiešām kas tāds, kas nav saprotams un ir nepieciešams plašāks paskaidrojums - es varu pajautāt, bet nu tas ir tik tiešām sarežģītā, āķīgā jautājumā un tikai ar norunu, ka tas ir tiešām vajadzīgs, nevis tā pat vien, aiz nehuj delatj!

Edited by DominiX
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

srsly? x) Cik tev gadu ja nav nosleepums ? :D

Nomirsti.

Mmm, tēma patīkama. Pats neesmu nekāds latviešu valodas speciālists, bet nu riebjas, ja kāds raksta "runa iet par to un to". Runa IR un nekur neiet! Tagad pēdējā laikā esmu sācis skatīties dažādus pamatskolā mācītos likumus(agrāk tika iepirktas labas tabulu grāmatiņas, kas tagad labi noder), jo nu pašam tiešām riebjas rakstīt ar smagām gramatiskām kļūdām.

Link to comment
Share on other sites

srsly? x) Cik tev gadu ja nav nosleepums ? :D

Mācīties ir tas pats, kas irties pret straumi: tiklīdz

pārstāsi airēt - tūlīt tevi nesīs atpakaļ.

- Ķīniešu sakāmv.

Jā, šī ir smaga tēma, bet tā kā esam uz lielā globalizācijas ceļa, tai, pēc pāris paaudzēm, vairs nevajadzētu būt aktuālai, jebšu nozīmīgai. (komatam būtu jābūt pirms "tā kā"?)

*(un vai šajā rindā komati ir pareizi salikti, un - vai komats rakstas ar diviem "m" vai vienu un vai es tiko neiebraucu auzās ar komatiem)

Gadījumā pirms kāda no "vai" nebūtu jābūt komatam ? Uzreiz atceros likumu par atkārtotajiem un, šinī gadījumā nebūs tieši tas pats variants? Vai arī šeit "vai" pats darbojas kā komats?

Link to comment
Share on other sites

Jā, šī ir smaga tēma, bet tā kā esam uz lielā globalizācijas ceļa, tai, pēc pāris paaudzēm, vairs nevajadzētu būt aktuālai, jebšu nozīmīgai. (komatam būtu jābūt pirms "tā kā"?)

nevajag tur komatu.

Edited by Mullter^
Link to comment
Share on other sites

Mēģināšu nu pats atcerēties kādas zināmākās kļūdas.

1. Ir vairāk nekā un nav mazāk kā ( jebšu nevar teikt mazāk nekā)

2. Ir vārds pašreiz, nevis patreiz.

3. Jālieto pareizi vārds zina. (Piemēram, viņš zina, ka ir bīfs, nevis viņš zin, ka ir bīfs)

4.Ikkatrs raksta kopā, bet it kā atsevišķi

5.Sadzīves tehniku var salabot, bet mašīnu saremontēt. (Nebūtu ieteicams teikt, man saremontēja ledusskapi)

Tas tāds fiksais top5, lai atsvaidzinātu atmiņu. Cerams neesmu nekur kļūdījies, ja esmu palabojat.

Edited by xyu
Link to comment
Share on other sites

Sakarā ar Š vai s , kad ir jāliek divi vai nav.

Paloci vārdu, ja vārdam mainīsies pēc burta s, tad būs divi s. Piemērs, Mēness? Mēnesim, Mēnesī, tātad, divi s.

Bet ja locās un s pazūd, tad ar vienu. Piemēram, kaut kādi vārdi, Homērs? Homēram, Homēru, utt.

Tāpēc arī dažādi loca vārdus Mikus un Mikuss..

Datīvā:

1) Mikum

2) Mikusam

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pats daudz vairs neatceros, bet paskaties informāciju par iespraudumiem un laikam iespraudumu grupām, un partikulām.

Tur būs piemēri, ka dažus vārdus vajag atdalīt no pārējā teikuma ar komatiem ( "piemēram", "iespējams", ...) un dažus ne.

Link to comment
Share on other sites

Neciešami, bet nereti neprotu pareizi uzrakstīt teikumu latviešu valodā! Protams, es neceru, ka šis topiks kļūs par gramatikas paraugstundu (tomēr tas būtu perfekti, ja Jūs ieliktu pārīs āķīgos piemērus), tomēr ceru, ka atbildēsiet uz šiem jautājumiem (vismaz uz šiem):

* kad lietot "pa" un kad "par"

* kad pirms "ka" ir jāliek komats un kad nav (un vai šajā rindā komati ir pareizi salikti, un - vai komats rakstas ar diviem "m" vai vienu un vai es tiko neiebraucu auzās ar komatiem)

Paldies jau iepriekš (ar s galā vai bez?)!

Beefs

"Jūs" ar lielo burtu raksta tikai vēstulēs.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"Jūs" raksta ar lielo burtu, kad ir domāts cilvēks vienskaitlī, kā viena persona.

Jā, vēstulēs! :) Un arī iesniegumos, kā es tikko uzzināju gūglējot šito.

EDIT: vienkārši gribēju tam pievērst uzmanību, jo tagad katrs lauķis, jebkurā vietā internetā, raksta 'jūs' ar lielo. /grammar nazi rage

Edited by Butcher^
Link to comment
Share on other sites

3. Jālieto pareizi vārds zina. (Piemēram, viņš zina, ka ir bīfs, nevis viņš zin, ka ir bīfs)

Interesanti, par šo gan nebiju dzirdējis. cool :) kā tikko izlasīju, valoda.lv raksta, ka saīsinātā forma "zin" iepriekš arī tika pieļauta, tagad nekas par to nav minēts.

Ja nu kas, http://www.valoda.lv/Biezak_uzdotie_jautajumi/Pareizrakstiba/726/mid_585 ir apkopotas biežākās neskaidrības vārdu pareizrakstībā.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...